Banská Štiavnica

by - augusta 20, 2019


Slovensko je pomerne malý štát, ktorý však ukrýva mnoho zákutí, prírodných krás, miest, historických pamiatok, ktoré treba objavovať. Myslím si, že plno Slovákov ani nevie čo za krásy Slovensko skrýva. Aj keď nie som žiaden dobrodruh, ani turista, rada sa vyberiem na miesta na Slovensku, kde som ešte nebola.

Na instagrame sledujeme denno denne ľudí, ktorých máme radi a chceme vidieť, čo každý deň zažívajú, sledujeme známe osobnosti a riešime, čo urobili a prečo neurobili inak. Sledujeme dokonca aj ľudí, ktorých vôbec nemáme radi a riešime len to, či sa majú lepšie ako my. Ak sa majú lepšie snažíme sa dokázať si, že my sa máme ešte lepšie. Avšak instagram nie je na to, aby v ľuďoch prebúdzal závisť, ja osobne beriem instagram skôr ako moju inšpiráciu. Snažím sa sledovať ľudí, ktorí ma inšpirujú, ako v móde, v maľovaní sa, vo vytváraní niečo nového. Rada navštívim profily   aj ľudí, ktorí cestujú a ukazujú mi, kam by som sa nabudúce mala vydať a prebádať ďalšie krásne miesto a napísať o tom blog 😂
Tento raz ma inšpirovalo niekoľko ľudí hneď naraz, keď som uvidela krásne fotky z ešte krajšieho historického mesta, z Banskej Štiavnice. 
A tak netrvalo dlho a výlet bol na svete. Banská Štiavnica nie je ďaleko od Rožňavy a keďže počas cesty sa dá napojiť na diaľnicu, cesta ubehla oveľa rýchlejšie. Ďialničnú známku sme si zakúpili cez internet a leteli sme za novým dobrodružstvom, pravdaže podľa predpisov 😂Banskú Štiavnicu sme našli hneď, pravdaže aj vďaka mojej výbornej geografii, avšak aj vďaka pomocníčke - navigačke. Zaparkovať sa nám našťastie podarilo ako zázrakom veľmi rýchlo a bez hádky 😂 Nachádza sa tam bezplatné parkovisko, skryté medzi budovami.Po zaparkovaní nášho "tátoša" sme sa vydali na prieskum a našim prvým cieľovým miestom bola okamžite reštaurácia, pretože v mojom bruchu hral celý orchester 😂 Sadli sme si do útulnej reštaurácie, teda pizzérie, ktorá vynikala krásnou teraskou spolu s jazierkom. Cena jedla ma vôbec neprekvapila a jedlo bolo výborné. Moje špagety boli super, ale skôr odporúčam pizzu, pretože tá bola neodolateľná.Po doplnení síl sme sa vydali rozchodiť to, čo sme zjedli a krásne námestie nás prekvapilo svojím stúpaním dohora. Uličky, obchodíky okolo uličiek a celková atmosféra mi trocha pripomenula Prahu a našu cestu dlhým kopcom na Pražský hrad. Dokonca je tu aj opevnenie hradu spolu s kostolom, ktorý však bol zavretý práve v deň nášho výletu. Z toho miesta je krásny výhľad na mesto ako aj na okolité uličky a tak sme si naplánovali ďalšiu trasu. Banská Štiavnica je krásne historické mesto, ktoré zanecháva a nebúra historické budovy, ale reštauruje ich a tým mesto vyzerá oveľa lepšie a zachovalejšie. 
Sú tu vybudované aj rôzne galérie, ako galéria Jozefa Kollára a výstava jeho nádherných malieb. Našli sme aj historické tabule o vzniku mesta, o jeho histórii, ale aj pamätníky významných osobností.  
Najväčšou dominantou námestia sv. Trojice je súsošie, ktoré bolo postavené v druhej polovici 18. storočia. Stĺp bol postavený z vďaky za ústup morovej epidémie, ktorá sa v tej dobe prehnala väčšinou vtedajších miest. Táto epidémia si vyžiadala mnoho obetí a sužovala taktiež aj Štiavničanov. Dôležitú úlohu stĺp zohráva dodnes, pretože sa majestátne vypína na kopci mesta na hlavnom námestí a slúži ako spomienka na zlé časy. 
Nachádza sa tu krásna lavička spolu so svojím "opevnením", na ktorom sa nachádzajú kladky zamilovaných párikov. Toto všetko však má aj svoj význam a nad týmto gestom mladých hrdličiek, ktorý spečatia svoju lásku aj tu,  je aj krásny pamätník Sládkoviča, ktorý napísal jednu z najdlhších básní práve svojej zakázanej láske Maríne. 


Na vrchole Banskej Štiavnice sa týčí aj Nový zámok, ku ktorému sme sa taktiež nedostali, z dôvodu zlého počasia. Pravdaže, vždy keď mám ja voľno počasie štrajkuje, nič nové. A ako na potvoru sme sa nedostali ani ku Kalvárii, ktorú nám pred očami uzavreli. Takže o to dôvod vic sa vrátiť a preskúmať Banskú Štiavnicu znova.  
Pred našim odchodom a teda cestou dole z kopca,  sme sa zastavili v malej zlatej a útulnej cukrárni.  Ulahodí nie len oku, ale aj chuťovým pohárikom, ich skvelým mrazeným sorbetom z rôzneho ovocia, avšak nechýba tu ani čokoládová, či vanilková zmrzlina, alebo káva či koláč. Bolo to príjemné osvieženie pred náročnou cestou domov.Musím povedať, aj keď veľmi nerada, Banská Štiavnica je oveľa krajšie mesto ako moje rodné. Má zachované historické budovy, ľudia tam radi chodia na výlety, má svoje čaro a je to mesto s pravou slovenskou kultúrou. Veľmi sa mi páčilo, že všade sa nachádzali kvety, historické budovy, pamiatky a bolo tam stále, čo objavovať.


Ďakujem, že ste si prečítali môj blog a verím, že som vás inšpirovala na ďalší výlet. Ten kto však už v Banskej Štiavnici bol, mi iste dá za pravdu, že pre nás turistov je to jedno z najkrajších miest na Slovensku. 

You May Also Like

0 komentárov